Изживяването MOSAIC

Изживяването MOSAIC

Lyon-2

Благодарна съм, че се присъединих към хакатона за представяне на умения по проект MOSAIC, организиран от SEPR в Лион през септември 2024.  Там участвах като експерт по интериорен дизайн, поканена от ТПП Добрич, партньор по проекта. Моята роля беше да контролирам, съветвам и подкрепям участниците (обучаеми в професионални училища/центрове от 6 държави) в задачата им да създадат чанта или кутия от рециклирани материали.

Изживяването MOSAIC беше цветно, закачливо, деликатно и забавно, като самата класическа мозайка. Хакатонът събра хора от цяла Европа и извън нея на едно място, използвахме различни рециклирани материали и различни области на дизайн, за да създадем нови продукти. Процесът беше много добре организиран, въпреки че понякога изглеждаше хаотичен, както често се случва при проектиране. Трябваше бързо да се опознаем и да обединим усилия, за да мотивираме участниците да работят заедно и да завършат своите проекти. Продуктите бяха разнообразни като мозайка.

Lyon-3

Неочакваната част от процеса беше да видя колко млади хора искаха да проектират продукт, в който да запазят спомените си, както материалните, така и сантименталните. В тази дигитална ера е изненадващо млади хора да се интересуват от съхраняване на снимка от Polaroid в специална кутия, както правеха предишните поколения – заедно с билет за концерт или може би играчка. Имаше и желание за събиране на боклук и идея за продукт за съхранение на хартия, друг неочакван избор в тази дигитална ера. Едно забавно решение на неочакван проблем беше „чантата за багети“. Според мен, най-важно беше активното участие в  брейнсторминга и намирането на решения.

От съществено значение  и често твърде предизвикателна е критиката в края на работния процес. За съжаление нямахме достатъчно време за дискусия и анализ, за да могат участниците да се поучат от грешките си. Въпреки това съм сигурна, че всеки от тях се е обучил и е израснал значително през седмицата.

За мен най-ценното в това събитие беше шансът да се съберем на едно място в кратка времева рамка и да участвам в интензивен процес пълен с нови знания и умения. Преподаването на обучаеми от различен културен и езиков произход и различни области на дизайна беше предизвикателство, в което те се научиха да си сътрудничат и да се наслаждават на процеса. Пожелавам на тях и всички нас прекрасни възможности да продължим да работим заедно, да израснем като по-добри дизайнери и да оформим нашия свят по положителен начин.

Арх. Лиляна Венкова